Amerikalı terör uzmanı Marcus Weinstein: “Terör diye bir şey yok, yaşadıklarınız tamamen sanal” dedi
ABD’nin önde gelen Ortadoğu terör uzmanı Marcus Weinstein, kısa bir süre önce İstanbul’a gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un ardından gündemdeki olayları Vol Sitrit’e değerlendirdi.

Weinstein, “Terör diye bir şey yok. Kafanızı böyle şeylere takmayın. Yaşadıklarınız tamamen sanal” dedi. Weinstein’a göre, Clinton, “Hayırlı ramazanlar” demek amacıyla Türkiye’ye geldi. Kamuoyunun bu konuda aşırı duyarlı olmasına anlam veremediğini belirten Weinstein, Suriye’de 15 aydır bir iç savaş sürerken Clinton’un İstanbul’a gelmesi ve sadece 15 saat kalmasına dikkat çekti. Ünlü terör uzmanı, “Bu 15’te bir şey var, benden söylemesi” diye konuştu. Ayrıca, Clinton’un İstanbul’dan ayrılırken kendisini uğurlayan Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Namık Tan’ı öpmesinin hayra alamet olmadığını da vurguladı.

Büyük Ortadoğu Projesi’ne de açıklık getiren ve bu projeyi TOKİ’nin kentsel dönüşüm projesine benzeten Weinstein, mevcut gelişmelerin bu pencereden okunması halinde kimsenin huylanmayacağını söyledi. Ortadoğu’da su savaşları çıkmazsa TOKİ’nin bu bölgede sosyal konut yapabileceğini ve böylece köşeyi dönebileceğimizi ifade etti. Weinstein, “Suriye’nin kuzeyine Arap baharı geldi mi?” şeklindeki soruya da şu cevabı verdi: “Ortadoğu’da zemin kaygandır. Beşar Esad, ülkesinin kuzeyindeki askerlerini geri çekerek Obama’nın gözüne girmiştir. Baharı bekleyen kumrular gibi Arap baharını boşuna beklemeyin. Çünkü Arap kışı kapıda…”

Weinstein, görüşmenin sonunda “Kandil” konusuyla ilgili olarak, “Panik yok. İşler yoluna girer. Kandil, önümüzdeki yıllarda turizme açılacak. Ortadoğu’nun cazibe merkezi olacağını düşünüyorum. Bildiğiniz gibi, Suriye’de Kandil yok. Ancak, Kandilvari neden olmasın?” dedi. Weinstein, yanımızdan ayrılırken Türkçe “İstanbul güzel, kebabınız güzel, fıstık ve lokumlarınız güzel” diyerek, el salladı.
(Ahmet Zeki Yeşil)
http://www.volsitrit.com/haber/amerikali-teror-uzmani/Bu yazı 1291 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.