Avrupa Birliği (AB) Kriterleri çerçevesinde, oturma eylemlerine yeni kurallar getiriliyor. Buna göre oturma eylemine katılan eylemciler, eylem sırasında yanlarında getirdikleri minder ve taburelere oturabilecek. Yeni düzenleme, her eylemciye yılda en fazla 4 kez oturma eylemine katılma imkanı tanıyor. Ancak bir oturma eyleminde, aynı aileden en fazla iki kişi bulunabilecek. Eylemlerde yaralananların doktor masrafları ise, devlet tarafından karşılanacak. AB’den Sorumlu Devlet Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, yapılan değişikliklerin genel anlamda ülkemizde gerçekleştirilen oturma eylemlerini daha güncel, daha modern bir yapıya kavuşturmayı amaçladığını söyledi.

Bu arada, oturma eylemine katılacak eylemcilerin devlet nezdindeki haklarının arttığına işaret ediliyor. Örneğin yazılı talebi olmayanlar ve doktordan ‘sağlam’ raporu almayanlar oturma eylemine katılamayacak. Şartları uyan kişiler, eyleme giriş kartına sahip olacak. Bu eylemciler, istediği oturma eylemine katılıp, önceden onaylanmış sloganları atabilecek. Oturma eyleminde oturmayan eylemciye para cezası verilmesi de söz konusu olacak.

Dikkat çeken diğer düzenlemeler ise şöyle:
Oturma eylemi alanları modernize edilecek ve tuvaleti olmayan alanlarda oturma eylemine ruhsat verilmeyecek. Konu hakkında RTÜK tarafından yapılan açıklamada canlı yayından kaynaklanan sıkıntılara dikkat çekilerek, “Eylemciler, oturma eylemi sırasında çimlere işiyor” denildi.

 

(Ahmet Zeki Yeşil)
(26.12.2012)

http://www.volsitrit.com/haber/oturma-eylemlerine-ab-kriterleri/

 Bu yazı 1207 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.