haber resimMilli Eğitim Bakanlığı, şiirlere sansür yapıldığına ilişkin iddialara açıklık getirdi. Açıklamada, makaslama işleminin, şiirlerin kolay anlaşılması ve bir okumada yorumlanması amacıyla yapıldığı belirtilerek, “Bu sansür sayılmaz” denildi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Muhlis ise, Hayrobolu Öğretmenevi’nde gazetecilerle yaptığı sohbette şiire yapılan makaslamayı değerlendirdi. Muhlis, ”Örneğin mesela bir şiiri alıyorsunuz, okuyorsunuz ama anlamıyorsunuz. Biz bunu özel bir makasla aslına uygun olarak kısaltıyor, hap haline getiriyoruz. Bir nevi, ana fikir veya baba fikir oluyor artık” dedi. Muhlis, Cahit Külebi ve Edip Cansever’in şiirlerine yapılan makaslama işlemiyle ilgili soruları da şöyle yanıtladı:
“Cahit Külebi’nin en fazla bilinen şiirlerinden ‘Hikaye’si çok uzundu. Okuyanın uykusu geliyordu. Edip Cansever’in ‘Masa da Masaymış Ha’ şiirine gelince… Masayı donatmışlar, bir kuş sütü eksik. Ancak yiyen var, yiyemeyen var… Okuyanın ağzının suyu akar. Ancak Türkiye bunları aşar.”

Bilindiği gibi, daha önce de “Fareler ve İnsanlar” ile “Şeker Portakalı” isimli kitapların sıkıcı olduğuna karar verilmiş ve “Okumasanız daha iyi” şeklinde görüş belirtilmişti. Türk edebiyatının önde gelen şairlerinden Yunus Emre ve Kaygusuz Abdal’ın da şiirleri çok güzel makaslanmıştı.
(Ahmet Zeki Yeşil)
(26.04.2013)

http://www.volsitrit.com/haber/makaslanan-siirlerin-anlami-bozulmuyor/Bu yazı 1229 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.