*

Yaşadığımız yer Anadolu’dur. Komşularımız İran, Irak, Yunanistan, Nahcivan vardı bir de o ne oldu?, Suriye gibi devletlerdir. Suriye sur’dan, sur da Asurlar’dan gelir. Asurlar Türk’tür. Bu dünyada iki kişi Türk değildir, onlar da Rihanna ve Damat Ferit Paşa’dır.

*

Tarihte ilk olarak pastırma, üçüncü yüzyılda Orta Asya’da bir obada görülmüş olup yine ilk boşanma davasının belgelerine bu alan içinde rastlanmıştır. Pastırma üreticisinin karısı kokudan dolayı eşine boşanma davası açmış fakat obabaşının “ Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde…” diye başlayan nutku sonucu ret cevabını almıştır. ( Yine tarihteki ilk defa yan çadıra sarkma olayı bu dönemde gerçekleşmiş, Murat Bardakçı da bunu köşesinde doğrulamıştır.)

*

Yunan İzmir’in, Suriye Hatay’ın insanlar mutluluğun peşindedir. Ruslar sıcak denizlere inmek isterken ekvator halkları soğuk yerlere gitmek ister. Bu iki halkın iletişimsizliği yüzünden olan yine bize olmuştur. İlk rasathanemiz meleklerin bacaklarını izlerler fetvası yüzünden kapatılmış olup “ Yok ya, izlemezler bence.” diyerek geri açılmıştır. Göklerdeki bu tedirginlik Osmanlı insanın aurasını pek fena etkilemiş olup Karadeniz bölgesindeki isyanların başlıca sebebi olarak gösterilebilir.

 

*

Ekler pastası ilk olarak Fransa’da Saint Bryan kasabasında üretilmiş olup, kimsenin kendisini anlamadığını, hangi ilişkiye emek verse hayal kırıklığıyla karşılaştığını, insanların bencil olduğunu ama kendisinin sencil olduğunu iddia eden, kralın üniversite ikide okuyan kızının tatlı krizlerine ilaç gibi gelmiştir. “Ekmek yoksa pasta yesinler” lafı da yine bu kızımızın prenseslik döneminde edilmiş, bu sefer lafı sevgilisine değil halka sokmuştur.( Günümüzde tatlı krizine giren genç kızlarımızın “Üzülme der Mevlana ve ekler…” “Korkma der Goethe ve ekler…” gibi bize hayat hakkında ipuçları veren paylaşımları, bu prensesten yola çıkılarak, 2006 yılında İtalyan psikiyatr Giovanni Bandini tarafından Ekler Sendromu olarak adlandırılmıştır.) Bir dönem, kral babasının İspanya kralı gibi sömürge yarışına girmemesine atarlanıp “ Bütün prenses arkadaşlarımın babası sömürgeci oldu, sen de göstersene kendini, beni rezil ediyorsun” dedikten sonra babasına zorla bir iki Afrika adasına sefer yaptırınca, babası çareyi kızını evlendirmekte bulmuş, bu kontrolsüz duygularını kocasına yöneltmesini sağlayarak huzur içinde ülkesini yönetmiştir.

*

Ülkemizin üç tarafı denizlerle dört bir yanı duvarlarla çevrilidir. Erkeklerimiz sevince adam gibi sever kadınlarımız üşüyünce sincap gibi üşür. İnsanı dertli, meyhanesi doludur memleketin. İçimiz denize değil dağa dönüktür. Mutluluk başka yerlerde aransa da, atalar gidilecek her yere gitmiş sonuçta payımıza burası düşmüştür. Nazım’ın da dediği gibi bu cehennem bu cennet bizimdir efenim. Anında duygusala girmeyi de biz çok iyi biliriz deyip politik espri yapmayı severiz.

 

*

İnsanlar ikiye ayrılır. Bazen de üçe. Ayrılanlar hala sevgili, ayrılmayanlar Türk’tür. Lady Gaga’nın ismindeki Gaga kelimesi, halen Orta Asya’da devam eden kartalla avlanma sporuna bir işaret olarak kabul edilebilir. Napolyon hakkındaki bilgiler net olmamakla beraber Tolstoy’un Müslüman olduğu Moskova Enstitüsü tarafından kabul edilmiştir. (Tolstoy’un eşi, Tolstoy’un romanlarını bitirdikten sonra Nazar Duası, kalemini veya defterini kaybettiğinde Kayıp Eşyayı Bulma Duasını okuduğunu  anılarında kaydetmiştir.) Dostoyevski’ ise Rus olarak bilinmesine rağmen aslen İsveç Çerkezlerindendir.

*

Arap liderlerinin ismi neden bizim isimlerimize benziyor?  (Hüsnü Mübarek, Zeynel Abidin…)  Matbaa gerçekten geç mi geldi, yoksa geldi de şeklini bir şeye benzetmeyip saray deposuna mı kaldırdılar? Arjantin’de Amasyalılar Derneği’nin ne işi var? gibi soruların yanıtlarını arayacağımız bir sonraki yazıda tekrar görüşünceye dek…Hoşçakalın.Bu yazı 1263 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.