Bazı şeyler, ortaya çıktıkları yerden dolayı kimi zaman ya çok şanslı ya da çok şanssız olabiliyor. Sırf meydana getirildiği yer batı diye vasat bir eser daha çok biliniyor, daha çok rağbet görüyor, doğuda meydana getirilmiş ve sesini duyuramamış güzel bir eserden. Sinema için konuşursak mesela, iyiler bir tarafa, Amerika’da çekilmiş kötü filmlerden, sıradan oyunculardan bile haberdar oluruz da dünyanın başka başka yerlerinde çekilmiş çok iyi filmleri bırakın izlemek filmlerin/yönetmenlerin/oyuncuların adlarını bilmek dahi özel bir çaba gerektirir. Sıradan bir holivud filmi çok iyi bir Avrupa ya da uzak/orta doğu filminden daha çok izlenir.

İranlı yönetmen Asghar Farhadi‘nin hem senaryosunu yazıp hem de yönettiği Bir Ayrılık filmi de yukarıda anlattığım bağlamda değerlendirilebilecek bir film. Yani bu film bir Amerika yapımı bir film olsaydı emin olun adını duymayan, filmi övmeyen çok az insan olurdu. Yine de Bir Ayrılık‘ın şanslı azınlıktan olduğunu söyleyebiliriz. Birçok festivalden kazandığı ödüllerle beraber son olarak Altın Küre ve Oscar’da aldığı en iyi yabancı dilde film ödülleri filmimizi daha bilinir hale getirdi sanırım.

“Peki, filmde bu kadar övülecek ne var? ” derseniz, “Olağanüstü maceralar, dehşetengiz görsel efektler, insanüstü süper güçler, kulakların arkasını gösterten şeytan tüyü gizemler bekliyorsanız hiçbir şey yok.” derim. “Yok ben zaten sadece belgesel izlerim.” diyorsanız ben de size “Bu filmde sadece ama sadece insanlık halleri var.” derim. “Toplumun, kültürün, inancın kalıba soktuğu, girdiği kalıpla hamurunu uydurmaya çalışan, başaramayınca kalıbındaki çatlakların sızısını duyan insanlar var ” derim. “Tek bir açıdan bakınca insafsız yargılara varabileceğimiz, ne kadar insan varsa o kadar açı vardır dedirten olaylar var.” derim. “Kaynağından safça çıkan ama kurallar/sınırlar/arka ve önyargılar havasıyla karışınca dışardan bakanlara bulanık görünen niyetler var.” derim. “Aheste aheste süzülen bir senaryo, oyuncuların her birinde tıkır tıkır işleyen bir oyunculuk performansı var.” derim. E, daha ne diyeyim?

Birçok eleştirmene ve naçizane bana göre geçtiğimiz yılın en iyi filmerinden olan Bir Ayrılık/ A Seperation, siz değerli Ütopya okurlarına muhabbetle tavsiyemdir. Güzel filmlerden mahrum kalmayalım, kalanları uyaralım.Bu yazı 1415 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

  1. Lavinya Oz. dedi ki:

    İZLEDİM, ÇOK ETKİLENDİĞİM BİR FİLM OLDU. KALEMİNE SAĞLIK!

You must be logged in to post a comment.