Sinema dünyasında katilleri, canileri, sapıkları yani bilimum insan müsveddelerini konu alan birçok film çekilmiştir de iş bu elemanların yakınlarının anlatıldığı filmlere çok nadir rastlanır. Lynne Ramsay‘in yönettiği ve baş rolde Tilda Swinton‘un adeta tek kişilik gösteri yaptığı Kevin Hakkında Konuşmalıyız / We Need To Talk About Kevin, hem işlediği konu itibariyle yukarıda bahsettiğim nadir filmler katagorisine giriyor hem de farklı ve bir o kadar güzel kurgusuyla izleyiciye enfes bir seyirlik sunuyor.

Bir annenin çocuğunun kaderinde oynadığı rolu sorgulamakla başlayıp insanın içindeki kötülüğün nereden geldiğini eşelemekle devam eden Kevin Hakkında Konuşmalıyız, çocuğu cinayet işlemiş bir annenin hikayesi. Filmimizin başlıca odak noktası olan Eva, aşık olduğu adamdan hamile kalmadan önce seyahat yazarlığı yapan, dünyanın birçok yerini gezmiş, dilediğince özgür yaşayan bir kadındır. Sonra hamile kalır ve çocuğu Kevin’in doğmasıyla alışık olduğu yaşam şartlarından çok daha farklı bir hayata başlar. Çocuk Eva’nın kariyerinden ve çok sevdiği şehrinden vazgeçme sebebi olur. Üstelik anne olmaya ve anneliğin gerektirdiklerine henüz hazır değilken.

Eva’nın yerleşik bir düzene ve çocuk bakmak gibi büyük sorumluluk gerektiren bir duruma hazır olmadığını muhtelif sahnelerde iyice görürüz. Gördüğümüz bir diğer şey ise, büyük bir depresyon halinde olmasına rağmen Eva’nın küçük çocuğa bakmak için elinden geleni yapıyor olduğu. Örneğin minik bebeğin ağlamasını durdurmak için kendini zorlayarak da olsa onu güldürmeye çalıştığı sahne, bence filmin en trajik sahnelerindendi. Yol yapım çalışmasındaki matkap seslerini bebeğin ağlama sesine yeğlemesi ne kadar zorlandığını gösterdiği gibi, bebeğiyle top oynamaya çalıştığı sahne de gayretini görebileceğimiz sahnelerdendi. Ne var ki Eva’nın bütün çabaları Kevin’in kesin bir karşı koyuşuyla, annesine inatlaşmasıyla, onun ilgisini negatif yönde çekecek şeyler yapmasıyla karşılık bulur. Üstelik bu karşı koymalar kolay katlanılır, kolay sabredilecek şeyler de değildir. Yine de Eva’nın bunu değiştirmek, çocuğuyla yakınlaşmak için gösterdiği tüm gayretler Kevin’in sorunlu bir çocuk olmasını önleyemez ve o meşum olayla Kevin’ın psikolojisinin vehameti ortaya çıkar.

Öte yandan Kevin’in “istenmediği” ya da “sevilmediği” duygusunu her daim yaşadığını gösteren sahnelerde de Eva’nın istemeden de olsa çocuğuna duygusal doyumu yaşatamadığını görüyoruz. Eva’nın “Sevmesek de bazı şeyleri yapmak zorundayız, mesela burada olmak yerine Paris’te olabilirdim.” cümlesi öylesine söylenmiş de olsa hiçbir şey anlamıyormuş gibi gözüken ama kelime anlamıyla anlamasa da büyüklerin ne demek istediklerini pek âlâ da sezebilen çocuklar için anlamı aşikar bir cümle. Kevin’in annesine “Beni sevmiyorsun, bana alıştın.” mealli sözü de çocuğun annesiyle arasındaki ilişkiyi nasıl gördüğüne dair çok önemli bir ipucu.

Bütün bunları gördükten sonra Kevin’daki psikolojik sorunun annesinden mi kaynaklandığı yoksa doğuştan getirdiği bazı kötücül özelliklerle mi ortaya çıktığı sorusuna net bir yanıt bulmak zorlaşıyor. Belki Kevin’in bebeklikten beri annesindeki tedirginliği, ilgi göstermesindeki zorlamayı hissettiğini, bu yüzden annesinin onu sevmediği halde seviyormuş gibi yaptığını düşündüğünü söyleyebiliriz. Bana öyle geliyor ki Kevin’in istediği tek şey annesinin ona karşı duyguları konusunda dürüst olmasıydı. Çünkü Eva ne zaman Kevin’a gerçekte hissettiği gibi davransa Kevin annesine yakınlaşıyordu. Örneğin Kevin’in annesine inat altına yaptığı sahnede Eva, sabrı tükenip doğru olmayan bir yolla da olsa tepkisini gösterince Kevin’in davranışları dikkate değer bence.

Anne çocuk arasındaki bu gerilimi izlerken akıllara “Peki bütün bunlar olurken baba neredeydi?” sorusu gelebilir. Baba da orada, üstelik Kevin’la ilişkisi gayet iyi, en azında babanın ve Eva’nın gözünde. Ama film “benim asıl meselem anne – çocuk arasındaki mesele” dediği için babayı neredeyse bir figüran olarak izliyoruz. Bazı sahnelerde kameranın babayı sadece beden olarak göstermesi de yönetmenin bu niyetini belli ediyor aslında.


Filmle ilgili mutlaka değinmem gereken bir şey daha var ki o da yukarıda da yazmıştım, filmin kurgusu. Eva’nın hayatındaki üç farklı zaman dilimi arasında gidip geliyor film, evlenmeden önce yaşadığı bohem dönem, evlendikten sonraki aile yaşamı ve Kevin’in işlediği cinayetin ardından yaşadığı bunalımlı dönem. Dönemler arasındaki bağlantılar o kadar iyi kurulmuş ki, sinema sanatındaki kurguyu bir nebze de olsa doğru anladıysam bu film, kurgu dersi verecek nitelikte diyebilirim.

Kevin Hakkında Konuşmalıyız’ın sinema diline de değinmeden yazımı bitiremeyeceğim. Filmde kelime kullanmadan çok şey anlatan bir sürü sahne var. Filmin başında domates festivalindeki Eva’nın domatese bulanmış bir şekilde eller üzerindeki özgür hali ile markette karşılaştığı kadından kaçarken saklandığı domates çorbası kutuları arkasındaki ürkek, suçlu hali; Eva’nın odasını haritalarla kapladığı sahnede Kevin’in bunu neden yaptığını sorması üzerine Eva’nın odaya kişiliğinden bir şeyler katmak istediğini söylemesi, aynı şeyi Kevin’a da önermesi ve filmin ilerleyen bölümlerinde Kevin’in odasının sanki içinde yaşayan biri yokmuş gibi “kişiliksiz” gösterilmesi; Kevin’in cinayeti işlerken her şeyi bir şov gibi algıladığının gösterilmesi gibi çok güzel düşünülmüş sahneler bunlardan birkaçı sadece.

Belki herkesin seyir keyfine hitap eden bir film değil, ama sinemayı sadece keyif olarak görmeyenlere çok şey anlatabilecek bir film Kevin Hakkında Konuşmalıyız / We Need To Talk About Kevin.

 

Film Künyesi

 • Yönetmen: Lynne Ramsay
 • Senaryo: Lynne Ramsay, Rory Kinnear, Lionel Shriver (roman)
 • Oyuncular: Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller, Jasper Newell, Rock Duer, Ashley Gerasimovich
 • Tür: Dram, Gerilim
 • Orjinal Adı: We Need To Talk About Kevin
 • Müzik: Johny Greenwood
 • Yapımcı Firma: BBC Film, UK Film Council, Footprint Investment Fund
 • Yapım Yılı: 2011
 • Yapım Ülkesi: İngiltere, ABD
 • Orjinal Dili: İngilizce
 • Filmin Süresi: 112 dk.
 • Resmi Sitesi: http://www.weneedtotalkaboutkevin.co.uk/
 • Vizyon Tarihi: 3 Şubat 2012 (Türkiye)
 • IMDB Sayfası: http://www.imdb.com/title/tt1242460/


SİVRİ SİNEMABu yazı 2311 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.