İnsanoğlu için kendi varlığı bile hâlâ bir muamma iken evrenin mahiyeti, boşluklara uygun parçaları milyonlarca parça içinden bulmaya çalıştığı devasa bir yapboz. Ama insanın içindeki merak ve keşfetme arzusu o kadar kuvvetli ki bir karıncanın çölde yolunu bulmaya çalışmasına benzese de uçsuz bucaksız ufuk onu yolundan alıkoyamıyor.

 

1997 yılı Robert Zemeckis imzalı Mesaj /Contact, bu kadar büyük bir evrende sadece dünya ahalisinin yaşamasının yer israfı olacağı düşüncesinden yola çıkıp görülen/görülmeyen-ispatlanan/ispatlanamayan üzerinden inanç olgusunun ele alındığı ve Jodie Foster’ın unutulmaz performanslarından birini ortaya çıkardığı çok güzel bir bilimkurgu.

Ellie ufaklıktan beri bilime meraklı özellikle de gökyüzünün büyülü gizemine kapılmış bir çocuktur. Kendisine bilim merakını ve aşkını miras bırakan babasını küçük yaşta kaybeder, Ellie için hayat, evrenin ondan aldıklarını ve sakladıklarını bulmak için çıkılan bir yolculuk olmuştur artık.

 

Mesaj / Contact teknolojik görselliğiyle öne çıkan birçok bilimkurgu filminin aksine içinde daha derin bir şeyler barındıran bir film. Fizikle beraber metafiziğin de başrolleri paylaştığını gördüğümüz filmde, Ellie’nin bilimsel çalışmalarının ardında aslında bilinmeyene duyulan meraktan çok kaybedilene özlem vadır zira daha bir çocukken bile ölen annesine ne olduğunu bulma çabalarını anlayabiliyoruz, ardından babasını kaybetmesiyle evrenin ufacık dünya gezegeni ve orada yaşayan insanlar için fazla büyük olduğuna inancı artmış ve dünya ve dünyalıdan öte başka varlık veya oluşumların peşine takılmıştır.

 

Mesaj / Contact filminin temel önerisi göremediğimiz duyamadığımmız yani varlığını ispatlayamadığımız bir şeyin var olup olamayacağı konusu. Bilime ve onun ortaya çıkardıklarına son derece güvenen ve ancak ispatlanabilenlerin gerçek olduğuna inanan Elllie’ye karşılık din görevlisi Palmer Joss da misyonunun gerektirdiği gibi elbette ki manevi olguları temsil ediyor filmde. Zira Ellie’ye karşı Palmer argümanı birkaç kez çıkıyor karşımıza ancak burada temel soru tanrı var mıdır sorusundan ziyade görülemeyen duyulamayan vs gibi duyu organlarıyla varlığına kani olamayacağımız bir şey yine de var olabilir mi sorusu. Carl Sagan’ın aynı adlı romanından senaryolaştırılıp filme alınan Mesaj / Contact bu yönüyle görsel efektleri ve bilimkurgu türünün görselliği yanında derin içeriğiyle de kendini seyrettiriyor.

Filmin fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=SRoj3jK37Vc

 Bu yazı 1203 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

  1. Lavinya Oz. dedi ki:

    Harika bir tanıtım yazısı olmuş 🙂 ellerine, kalemine sağlık!
    En az beş kez izlediğim bir filmdir, her izleyişimde de aynı keyfi almıştım.
    Hatırlatma için sağ ol, sanırım bir kez daha izleme vakti gelmiş 🙂

You must be logged in to post a comment.