Ne kalabalık, tıklım tıklım otobüsler. Bekle bekle gelmiyor, gelse de binilmiyor şu otobüslere. Bir de soğuk var ki; ne son sor, ne ben söleyeyim.

Solumaya yeltenir oluyorum arada havayı… Hava? Bir duman bulutu çekiyorum içime. Söylenemiyorum ama, ben ne kadar temizim ki bu şehirden de temiz olmasını bekleyeyim?

Kime sorsam şikayetçi bu şehirden. Bir ben mi seviyorum bu koca şehri bilmem. Sahilde yediğim simitin yanındaki ayran bile yetmez mi İstanbul’u sevmek için?

Gelen otobüse bastığım akbilin sesi yankılanıyor kulağımda. Neyini seviyorum bu şehrin, bilmiyorum. Tıklım tıklım otobüslerini mi, metrobüs durağını mı, yürüyen bir merdivenden bana doğru bakan bir çift gözü mü… Belki sen varsın diye çekiyor bu şehir beni, belki otobüsler bile sana gelince zevkle bekleniyor. Gelmiyor bazen otobüsler burada, bekliyorum. Titriyorum, ama soğuktan mı bilmiyorum. Bir de özlem var ki içimde; ne sen sor, ne ben söyleyeyim.

 

KınıX \ IzarBu yazı 1604 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

 1. Lavinya Oz. dedi ki:

  SEVMEYE DEĞER TEK ŞEHİR ANKARA’ DIR 🙂

 2. Kinix dedi ki:

  Ankara doğumluyum, bir çok da şehirde yaşadım oradan sonra. Ama şu İstanbul kadar hiç bir şehre ısınmadı kalbim.

  Ama onun kalbi bana hiç ısınmadı nedense 🙂

 3. Lavinya Oz. dedi ki:

  FANATİK OLDUĞUM TEK KONU 😀

 4. Beyaz Kardelen dedi ki:

  Ankara bir tanedir:) İstanbul’un kalbi kolay kolay kimseye ısınmıyor gördüğüm kadarıyla ama bir yandan da herkese mavi boncuk dağıtıyor:) Yazı da güzel olmuş bu arada, bilhassa samimiyetinden ötürü;)

 5. Lavinya Oz. dedi ki:

  Hay allah yorum yapmamışım :)FANATİZM böyle bir şey 🙂
  Elbette yazı da hoş! Kalemine sağlık!

  “Kime sorsam şikayetçi bu şehirden. Bir ben mi seviyorum bu koca şehri bilmem. Sahilde yediğim simitin yanındaki ayran bile yetmez mi İstanbul’u sevmek için?”

  Ben balık- ekmek nasıl olurdu diye düşünüyorum 🙂

 6. Kinix dedi ki:

  Balık ekmek de güzeldir de; o simit ayranın yeri apayrıdır. Ama İstanbul dışında aynı tadı vermez bu. 😛

 7. Lavinya Oz. dedi ki:

  Bak şimdi, eğer sen “ANKARA” mı anlatan bir yazı yazsaydın koşulsuz şartsız sayının en iyi yazısı olurdu 😀

 8. nelliy dedi ki:

  İstanbul başkadır her haliyle yada başkaydı???Yüreğinize sağlık…

 9. Dus dedi ki:

  Ankara’da simit keyfi başkadır.Bir demli çay sahafçı kokusunu içine çekerek içilen bir demli çay başkadır.Karanfil sokağı özledim şimdi…Gerçi Ankaradayken şehrimle pek barışık değilmişim yolum gurbete düşünce anladım.Şimdi ara sıra kaçışlarımda anlıyorum özel olan yanlarını.Önce eskişehir şimdi İstanbul…

  İstanbul ise bir şehir değil sanki kanlı canlı bir insan. hatta binbir insan. her hali birbirinden farklı.Turist gözüyle İstanbula yolu düşmek bambaşka,burda yaşamak ise bambaşka…Ne onunla ne onsuz oluyor sanki.Yazarının aklına düşen sevgili gibi;)
  Ellerine sağlık Kınıx.

You must be logged in to post a comment.