“Hala kazıyor musun?” dedi bir dost ardımdan.

Başımla onayladım ve devam ettim sessizce işime. O da işimi bölmeden devam etti yoluna. Soğuktan göz yaşlarım bile donmak üzereydi, ve burnum bir palyaçonunki kadar kırmızıydı yine. Gecenin karanlığında, durmadan kazıyordum. Belki en zor yanı da buydu; ne soğuk, ne yorgunluk engelliyordu beni. Ama bazen önümü bile göremiyordum karanlıktan.

Sürekli taşlara çarpan küreğim bile eğri büğrü olmuştu. Kaç gün oldu kazmaya başlayalı, ya da ay? Çok yorgundum belki, ama durmak bir hata olurdu. En sert toprakla savaşıyordum belki de bu civardaki. Öyle pek güçlü de değilimdir, kazmak daha bir yoruyordu beni bu yüzden.

Ama biliyordum ki bu civarın en güzel manzararsı buradaydı, ve biliyordum ki bu sert topraklarda en güzel çiçekleri yetişir dünyanın.

Tek bir kürekle zor oluyordu, hele de bu soğukta ve bu karanlıkta. Bir kürek daha gelir belki zamanla, benim kadar inançla bu toprağı kazacak bir çift el daha… Birlikte kazarsak daha da az yoruluruz belki, kim bilir?

Çok yoruldum, hissediyorum. Hissettiğim susuzluk, ve buz tutan ellerimden bahsetmiyorum bile.

Bir ateş lazım içimi ısıtmaya ve bir yudum da su. Hem ateşi, hem suyu aynı anda verebilecek biri lazım belki de; ateşi söndürmeden, suyu buharlaştırmadan…

Aynı arkadaşım geldi yine. “Neden kazıyorsun ki, bırak artık; daha yumuşak bir toprak buluruz sana, daha güzelini belki.” diye vazgeçirmeye çabaladı beni. Anlatamadım derdimi ona. Beceremedim içimdeki o hissi anlatmayı.

Ona göre ben kendi mezarımı kazıyordum sadece.

Bana göre ise, dünyanın en güzel villasının temelini.

 

KınıX \ IzarBu yazı 1345 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

  1. Lavinya Oz. dedi ki:

    “Çok yoruldum, hissediyorum. Hissettiğim susuzluk, ve buz tutan ellerimden bahsetmiyorum bile.

    Bir ateş lazım içimi ısıtmaya ve bir yudum da su. Hem ateşi, hem suyu aynı anda verebilecek biri lazım belki de; ateşi söndürmeden, suyu buharlaştırmadan…”

    BURASI YAZININ KALBİ, ÇOK BEĞENDİM 🙂 YÜREĞİNE SAĞLIK.

You must be logged in to post a comment.