Kaçar uykular. Ne zaman uyuyabildim ki adam gibi zaten. Ne gecenin keyfi var bugün, ne benim.

Neden hep yapamayacaklarımızı biliriz de, yapacaklarımızdan kimse bahsetmez? Giremezsin, çıkamazsın, şekerli yiyemezsin, burada sigara içemezsin, telefonla konuşamazsın, onu yapamazsın, bunu yapamazsın… Neden insan sadece olmayacak şeylere odaklanır da olacak şeyleri hep yok sayar?

Bardağın dolu tarafını görmek marifet de, neden bardağı görmeye çalışmaz önce insan? Suyu görmek mi marifettir acaba, yoksa suyu orda tutan o kudreti mi? Neden iyimser olmaktır, yok saymak o koca bardağı?

Neden geceden korkulur, yıldızların ihtişamına kapılmak dururken? Rüyasız gecelerde alınan uykular neden daha derindir ya da?

Rüyasız gece mi olur hem? Hiç mi bir şey olmaz bilinç altında insanın. Bir ben miyim bilinçaltında kendiyle savaşan. Kim kazanır bilmem sonuçta, ama kaybeden belli sanırım şimdiden. Uykusuz gecelerim bir savaş mı, yoksa yenilgi ardından imzalamış bir ateşkes mi?

Neden bu kadar çok soru soruyorum kendime bu sessiz gecede? Hem de daha tek bir soruyu cevaplayacak gücü bulamıyorken kendimde?

Neden sorularla doldurur insan kafasını, cevaplar gözünün önündeyken? Ve neden bulmadığı sonuçlar için cevap verir düşünmeden sonunu? Çözmeye mi üşenir soruları? Matematiği mi yetmez hayat karşısında yoksa?

Neden bu kadar yanlışlarla doludur bilinçaltımız, yaptığımız o kadar doğruya rağmen? Ve neden sessizlik bir cevap anahtarı gibi yanlışlarımızı dizer önümüze?

Ne çok soru var, ne çok da cevap. Düşünerek verilen cevaplar güzel de, ya önceki sınavlarda alınan düşük puanlar?

 

Doğruları götürür ya yanlışlar, peki yanlışları ne götürür bu hayatta?

 

 

KınıX \ SiBiNoBu yazı 1483 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

  1. Lavinya Oz. dedi ki:

    Doğruları götürür ya yanlışlar, peki yanlışları ne götürür bu hayatta?

    SORU DOĞRU SORU 🙂
    YA CEVAP YANLIŞ OLURSA??? 🙂

You must be logged in to post a comment.