(Bu resim yazıma GÜZELLİK katsın diye eklenmiştir 😉 )

Ruhunuza ikram etmek için; güzel ya da yakışıklı olup da soğuk olan insanları mı yoksa çirkin olup da çekici ve sıcak olan insanları mı tercih edersiniz?

Önce, GÜZELLİK kavramını konuşmak lazım. Değişken bir kavram olduğu kesin. Kusurlu sima, kusursuz sima kavramları görecelidir.

Kusursuz kabul edilen simalar, her zaman GÜZEL midir?

Cevap: Kocaman bir HAYIRRRRR!

Bence güzelliğe şekil veren; gamzeli bir gülücüktür, bir kaş hareketinin altından şimşek gibi bakabilmektir, belli belirsiz bir dudak kıvrımıdır yaramaz gözlerimize eşlik eden, varlığı bizi rahatsız eden yüzümüzdeki derin ve anlamlı çizgilerdir güzelliğe şekil veren.

Malzemeleri mimiklere dönüştürebilen ve bunu yaparken de karşısındaki kişinin ruhuna ılık ılık esebilendir bence GÜZEL.Kusursuz bir simadaki gülüşü düşünün.Ben o gülüşün güzelliğini göremeyenlerdenim işte.Beyazın içindeki beyazı da göremediğim gibi.

Kusurlu bir simadaki gülüşün güzelliği beni de gülümsetir.Hele hele gülüşe bir de gamze eklendi mi, kişinin yaşı 5 de olsa 50 de olsa ruhum titrer benim. Ben hep çirkin aktör ve aktrisleri beğendim.Aslında laf da “çirkin”, gözümde ve ruhumda onlardan güzelleri ve yakışıklıları yok.Belki de film karelerinde poz vermekten ziyade oyunculuklarını ön plana çıkartabildikleri içindir bu tercihim.

Yakışıklı ya da güzel olan oyuncular filmlerini, güvendikleri o kusursuz(!) tipleriyle ve geçici hayranlarıyla seyrettirirken.Yakışıklı ya da güzel olmayan oyuncuların filmleri, bütünleştikleri karakterlerle ve kendilerinden vazgeçemeyen hayranlarıyla kendiliğinden seyredilir.

Bir de öyle bir güzellik vardır ki…İşte o güzelliğe erişebilmek uzun zaman ve emek ister.Somut bir güzellik değildir bu öyle ilk bakışta görülebilsin. Görmek için de emek ve zaman vermek gerekir.

Herkesin içinde ki güzelliğin yakamoz yakamoz bakışlarına vurması ve karşısındaki kişinin gözlerinde yansıması dileğiyle…

LAVİNYA ÖZ.

Güzellik; görenin gözündedir!Bu yazı 1234 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.