Bu sayıda “MİZAHTAKİ KÜFRÜ” tartışacağız.

Mizah da küfür kullanmak ne kadar doğru ya da ne kadar ilginç, konuşacağız işte.

Lavinya Öz. olarak benim de söylemek istediğim şeyler var, laf lafı açacak inşallah 🙂

GÖRÜŞLERİ BEKLİYORUZ…Bu yazı 2149 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

 1. Kinix dedi ki:

  Dergi yayınlandığından beri buraya bir şeyler yazmayı planlıyordum. Ama sınavlar falan derken zaman olmadı. Az önce “oho şimdi burası dolmuştur gideyim ben de milletin yorumlarını okuyıp ben de yorumlayayım” diye hevesle girdim; ama kimse yorum yapmamış konu hakkında. Şaşırdım.

  Neyse fikrimi belirteyim ben, belki ben konuyu açınca uzar gider. 😛

  Ben mizahta küfüre karşıyım. Ama küfür derken argodan bahsetmiyorum. Aksine argo mizahın içinde olması gereken bir şey. Ben günlük hayatta “Birazdan gelcem lan” diyorsam bir mizahi eserde “Birazsan geliyorum arkadaşım” denmesi hiç hoşuma gitmez şahsen.
  Ama bunun dozunu tutturamayıp gülüdürme amacını sadece küfüre yükleyen yazar/çizerler o kadar çoğaldı ki, mizahın sadece bel altı espirilerde döndüğünü düşünmeye başladı mizah okurları.

  Biraz karışık ifade ettim sanırım kendimi. 😀 ama özetle; küfüre karşıyım. Ama argo olması gereken bir olgudur.

 2. Lavinya Oz. dedi ki:

  Katılıyorum.
  Argo bir yere kadar çünkü günlük hayattan seçilir mizah ama küfür işin içine girince bence hem esprinin hem yazan/ çizen kişinin kalitesini düşürüyor, hem de mizahi yönden o kişiyi fakirleştiriyor. Bu mudur yani üretkenlik?

 3. Lavinya Oz. dedi ki:

  @Küfürlü esprilere gülenler!

  O küfür size edilse yine güler misiniz?

 4. erdinc5 dedi ki:

  Birşey çoğalmışsa azalmıştır. Mizahçılar çoğaldıkça (Bu ülkede) mizah azalmıştır. Mizah azalmış olduğu gibi, tek düzeleşmiştir de. Fotokopi mizahtır bu. Dergi mizahıyla, televizyon mizahıyla, tiyatro mizahıyla, mizah tükenmiştir. Mizah ucuz bir popilizme kurban edilmiştir. Ama mizah yapan bu komik adamlar(!) kesinlikle çok zeki adamlardır. Türkiye toplumunu çok iyi biliyorlar; toplumu kandırmada, sömürmede (kesinlikle) uzmanlar. Toplumun gözünün içine baka baka toplumla alay ediyorlar, zavallı toplumda mizahçıları sistemin eleştirisini yapan cesur adamlar sanıyor. Oysa mizahçılar sistemle değil toplumla alay ediyorlar ve üstelik bu şekilde büyük paralar da kazanıp; barlarda yiyorlar…

 5. Lavinya Oz. dedi ki:

  “Toplumun gözünün içine baka baka toplumla alay ediyorlar, zavallı toplumda mizahçıları sistemin eleştirisini yapan cesur adamlar sanıyor. Oysa mizahçılar sistemle değil toplumla alay ediyorlar ve üstelik bu şekilde büyük paralar da kazanıp; barlarda yiyorlar…” ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ?

 6. Lavinya Oz. dedi ki:

  daloy isimli kullanıcı:

  “bu yazdıklarımı tartışmak için değil size sadece size söylüyorum belki üye olabilirdim ama tamamen farklı bir düşünce içerisindeyiz biraz baktım derginize ve mizah küfür filan hala aşılamadı şu küfür vs mizahta küfür sanatta küfür gayet normaldir hiç yeraltı edebiyatı diye bir şey duymadınız mı yani koca dergilerdeki karikatüristler salak adamlar mı kalitesiz adamlar mı yapmayın allah aşkına yani tam dediğim gibi muhafazakar ve sığ bir topluluk oluşturmuşsunuz siz küfretmiyor olabilirsiniz ama küfür hayatta var nü var çıplak heykeller var edebiyatı var küfre karşı durmak tüm bunlara karşı olmaktır yani bu mudur o küfür size edilse güler misiniz çok gereksiz bir yaklaşım mizah böyle bir şey değil ki çünkü küfür her zaman hakaretli ayrıca koca edebiyat yahut karikatür dünyası size sövmez bir söylem değildir ve belli ki penguen uykusuz veya leman okumamışsınız küfürlü şiir de öyleyse güzel değil küfürlü roman da bence açıp bir william s. burroughs okumanın zamanı gelmiş ve geçmiş lütfen bir saldırı olarak algılamayın ama böyle düşünüyorum. ve tutucu, muhafazakar olarak gördüğüm için tavrınızı üstelemek fikir beyan etmekten de vazgeçtim. tekrardan kolaylıklar diliyorum.”

  Tekrar söylüyorum ve yıllarca da söyledim:
  “Ben küfür sevmiyorum, gereksiz bir kullanım, amacı yok!”

  “penguen uykusuz veya leman okumamışsınız” diyorsunuz bana: 4 ay Gır gır da yazdım, 6 ay Gojupek de yazdım, 2 ay Kuduz da yazdım, 2 aydır DELİDOLU dayım ve birkaç aydır çalışmalarıma BAYAN YANI da da yer veriliyor…Ben şu an 37 yaşındayım ve 15 yaşımdan beri yazıyorum, denemelerim, şiirlerim, sinema yazılarım da var mizah yazılarımın dışında, hiç birinde küfür kullanmadım çünkü bir amacım: “küfürsüz de (m)izah yapılabilir” fikrini ispatlamaktır. Argoya karşı olmadım hiçbir zaman ama küfür bence gereksiz. Özgür düşünce ve demokrasi ile de alakası yok!

  GE – REK – SİZ!
  Kullanan kullansın bana ne, bu benim sabit ve bana ait fikrimdir size ne!

  Düşünün ünlü birisiniz o karikatürde siz resmedildiniz, altta adınız da yazdı ilgili haberle beraber ve karşınızdaki kişi size yaptığı bir espriyi gereksiz yere pekiştirdiğini sanarak küfretti, herkes bu espriye gülse bile siz de güler misiniz? Bahsettiğim buydu. Muhafazakarlıkla da alakası yok!

  Yukarıda da dediğim gibi:
  “küfür işin içine girince bence hem esprinin hem yazan/ çizen kişinin kalitesini düşürüyor, hem de mizahi yönden o kişiyi fakirleştiriyor. Bu mudur yani üretkenlik?”

  Küfürlere gülenleri aklım hiç almamıştır zaten!
  Belki psikolojik bir açıklaması vardır 🙂

 7. Husûf dedi ki:

  bence küfür olmalıdır ama bunu her çizgide, her satırda görmek mide bulandırıcı. bazı noktalarda, hallerde mesela; bir tepki, bir şaşkınlık, bir dumur hali, bir ünlem, bir bir bir bir.. bunlar küfürsüz çok da doğal durmuyor, yani yansıtılan insanın karakteri buna müsaitse, olur.. ya da müsait olmadığı halde durumu komik bir hale getirecekse olabilir.. yani maalesef ki toplumun büyük kısmı küfüre yatkın olduğu için, küfür bizim doğallık ihtiyacımızı karşılar hale gelmiş.. olması gereken ya da istediğim bu değil ama doğallığın bir kısmını küfür karşılar, keşke toplum böyle olmasaydı.. velhasıl küfür ayrılmaz bir parça değildir mizah için amma velakin bazı noktalarda önemli bir unsurdur.

You must be logged in to post a comment.