Quantin Tarantino’yu kıskandıracak bir film olduğunu düşündüğüm “Zatoichi”; 62-89 yılları arasında 26 bölüm halinde Japon televizyonlarında gösterilen aynı isimli diziden beyaz perdeye aktarılmıştır.

Zatoichi’de; gözleri görmeyen, geçimini masörlük ve kumar ile kazanan Zatoichi’nin Takeshi Kitano) hikâyesi anlatılmakta. Sakin ve mütevazi bir hayat sürdüren Zatoichi’nin hayatı; arkadaşı Shinkichi (Taka Gadarukanaru) ile bir kumarhanede tanıştığı sıra dışı iki kız kardeş (Okinu/ Yuuko Daik ile Osei/ Daigorô Tachibana) tarafından beklenmedik bir şekilde, intikam ve kin dolu bir hayata dönüşür, birden kendini kasabanın baş belası olan Ginzo’nun (Ittoku Kishibe) baş düşmanı olarak bulur.

Aslında, O; sadece bir masör ya da kumarbaz değildir. Gözleri görmediği halde türünün tek örneği olan çok iyi bir kılıç kullanıcısıdır.

Öğrenir ki Ginzo kendisine; çok acımasız, etrafındakileri kırıp geçiren, çok iyi kılıç kullanabilen Hattori (Tadanobu Asano) isimli bir samurayı korunmak amaçlı tutmuştur.

Gün gelir bu iki samurayın yolları kesişir.

Takeshi Kitano’nun hem yazıp, hem yönetip, hem de oynadığı 116 dakikalık bu filmi; kötü bir intikam filmi olarak düşünmeyin sakın. Film benim “türsüz” ismini verdiğim cinsten bir film.

Yani; içinde herkese hitap edecek şekilde her şey var.

Keiichi Suzuki’nin müziklerini yaptığı filmin, özellikle, müzikal son sahnesi; defalarca izlenebilecek güzellikte.

 

Saygılarımla

Lavinya Öz.

SivriSinemaBu yazı 1166 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.