“Sigarayı Bıraktığını Nasıl Anlarsın?”
>>>
Aynı; “diyete başladım” cümlesi gibi “sigarayı bıraktım” cümlesi de çevrenizce ciddiye alınmaz çünkü iradenizin %80 oranında en fazla 4 gün süreceği düşünülür ama siz %20 lik dilimde olduğunuza inandırabilirsiniz; önce kendinizi.
“Sigarayı bıraktığını nasıl anlarsın?”
Artık “sigaranın zararları” temalı yazı ve görsellere kaçmadan bakıyorsan ve “sigara” kelimesini cümle içlerinde çok rahat kullanıyorsan, “bahsetmeyin, hatırlatmayın” kelimelerini ise cümlelerinde en aza indirgemişsen; tebrikler artık bırakmışsındır ve artık rahatlıkla sana ikram edilen paketi “hayır kullanmıyorum” diye geri çevirerek, sana sigarayı tutan o tiryaki, o parmakları sararmış, o nefesi kokan, o en iğrenç tüm diğer sıfatlı, 2. sınıf insanın gözüne baka baka, içinden bağırarak; “we are the champions” şarkısını söyleyebilirsin.
Ben böyle anladım bıraktığımı; KULLANMAYARAK.
Yoksa “ayyy iğrenç bırakınca kokusuna bile tahammül edemiyorum” filan yok böyle şeyler, halen canım çeker ve duyduğuma göre senelerce de ara ara canım çekmeye devam edecek ama ben artık irademe hakim olabileceğim kadar temiz bir dolaşım sistemine sahip olacağım 🙂
Sigarayı bırakmak, kullanmamak tamamen mantık işi duygu ile bir alakası yok!
Bu konuda üzüldüğüm tek şey bırakmaya niyetlendiğim o günlerin; o ödüllü, imrendirici sigarayı bırakma yarışmalarından birine denk gelememiş olması olsa da ben kendi ödüllerimi kendim seçtim kendime.
Evet artık sigaraya vermediğim paralar ile kendimi sıkça ödüllendirebilirdim; kitaplar, albümler, en kaliteli kahveler, en kaliteli çikolatalar, en pahalı çerezler, sinema, tiyatro biletleri… almak isteyip de fiyatını çok pahalı bulduğum o gece çantası… o son model fotoğraf makinesi… bir dans kursu, bir dil kursu… o sigara yüzünden alamadığın ve yapamadığın her şey… Bence artık senin!
En önemlisi de başta annem ve anneannemin sonra çevremdeki pek çok beni gerçekten sevenimin sevinci ile ödüllendirdim kendimi.
Unutmadan eklemeliyim ki; şu sigara paketlerinin üzerinde yazan, “güya” caydırıcı; “Sigara Öldürür”, ibaresinin değişmesi lazım. Çünkü; sigaranın acelesi olmaz öyle “tık” diye öldürmez adamı, sadisttir biraz kendisi, sadece cüz-i iradenizin ile bitirebileceğiniz bir seri katildir o, yavaş yavaş yapar işini.
Yani demem şu ki; “Sigara öldürmez… SÜRÜNDÜRÜR”Bu yazı 584 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.