Ne zamandır çiziyorsun ve bu işe nasıl merak sardın?

Çok klişe olacak ama elim kalem tuttuğu günden beri çiziyorum, ilkokul 1.sınıf öğretmenime elinde çiçek sırıtan bir kız çizmiştim onu duvara asması beni çok mutlu etmiş ve artık matematik dersinde bile resim çizmeye başlamıştım bu yüzden sayısalım çok kötüdür diyebilirim.

Hangi dergilerde çalıştın ve özellikle kadrosunda yer almak istediğin bir dergi var mı?

Eurocanlar mizah dergisinde bir ara çizdim onun haricinde hiç bir dergiye karikatür yollamadım zaten çizme teklifini Eurocanlar yapmasaydı belki orda da çizmiyecektim çünkü teklifi ben yapıp reddedildiğimde çizme hevesim kaçar diye korkuyorum örnek vermek gerekirse Abant İzzet Baysal Üniversitesinin 2003′ te düzenlediği resim öğretminliği sınavında başarılı öğrenciler arasına seçilemem 6 sene resime dair ne varsa uzaklaşmama neden olmuştu bu yüzden pek dergi başvurularım olduğu söylenemez, şimdilik sosyal medyadan karikatür severlere ulaşmaya çalışıyorum.

Facebook sayfanda 13.000 den fazla hayranın var ve karikatürlerin defalarca paylaşılıyor,

bu durumda ne hissediyorsun?

ŞAHİN GÜNEŞ KARİKATÜRLERİ

Evet facebooktaki takipçi arkadaşlarımı çok seviyorum çünkü mizah anlayışlarımız tutuyor neyi çok beğenip neyi beğenmeyeceklerini biliyorum buna göre espri yakalamaya çalışıyorum tabi ki çizdiğim şeylerin hiç tanimadığım insanlar tarafından paylaşılması beğenildiğini gösterir bu da bir tiyatrocu,  şarkıcı nasıl alkışla besleniyorsa beğeni ve paylaşımlar çizeri besler ve ileriye dönük daha özenli işler çıkarmama sebep olacağını düşünüyorum.

Bir karikatür çizerken espri malzemelerini edindiğin özel bir kasan var mı?

Espri kasam genelde halk otobüslerinde ve oturduğum cafe vb topluma açık alanlarda muhabbetlere kulak kabartmakla ve biraz da gözleme dayalı izlenimlerimle çıkıyor. Tabi her zaman espri yakalamak kolay olmuyor kötü espri bulduğunda oluyor bunu da renklendirmeye ve gölgelendirmeye biraz daha özen göstererek, en azından kulağa haz vermiyorsa göze haz vermeli mantığıyla çiziyorum tabi ki en iyi kasa bizim komik halkımız çok eğlenceli bir milletiz bu yüzden çizerler zaman zaman zorlansa da genelde malzeme bulmak zor olmuyor.

Örnek aldığın ya da çok beğenerek takip ettiğin çizerler kimler?

Esprilerde Yiğit Özgür çok takdir ettiğim bir karikatürist ama renklendirme ve çizim Erdil Yaşaroğlu’ nun işi Özer Aydoğan da iyi işler çıkarıyor.

Karikatüre yeni yeni merak sarmış amatör çizerlere söylemek istediğin ya da vermek istediğin bir

tüyo var mı?

Amatör çizer derken bende henüz amatörüm yolun başındayım yani ama beğendiğim genç arkadaşlarımız yok değil yaş ilerledikçe yaşam tecrübesinden kazandıkları deneyimler olacaktır siyasi ve çok bel altı çizmemelerini tavsiye ederim siyasi çizimler toplumda değişik fikirlere sahip insanlar olduğundan illa bir tarafın kalbini kırar bel altının da pek ileriye götüreceğini düşünmüyorum halkın içinden bazen de toplumun kanayan yarası yoksulluğa neden olan kişi ve sebeplere esprili bir dille dokundurma yapılması hem vicdanen onlara getirisi olduğu gibi ülkemizdeki milyonlarca dar gelirliyi mutlu edecektir ben bu tür çizmeyi çok seviyorum tıpkı boğaza bakan ev ve otobüs şoförü karikatürlerimi çizerken aldığım haz gibi.

 

Dünyalar tatlısı bir kızın var Ahsen,  Allah bağışlasın, onun da karikatüre ya da resme ilgisi var mı? Var diye tahmin ediyorum bu ilgi karşısındaki hislerin nedir? Onun da senin gibi bir karikatürist ya da bir ressam olmasını ister misin?

 

Evet üç buçuk yaşında Ahsen Mina adında bir kızım var, o da kedi köpek çizmeye başladı hatta bir gün çizdiği bir kediyi getirdi, baba nasıl olmuş, diye o kadar detaya inmiş ki direk annesini çağırdım,  kendin çizip beni kandırmak hoşuna mı gidiyor, diye sorunca ev işinden dolayı elindeki sabunları göstererek ben çizsem kağıt ıslak olurdu değil mi, diye keskin bir cevap verince Mina’ ya bakakaldım,  ilerde hobi olarak karikatür çizmesini isterim ancak ülkemizde sanatçıların daha doğrusu karikatüristlerin pek bir değer gördüğünü sanmıyorum bu yüzden mesleğinin yanında sanata da zaman ayırması taraftarıyım.

Ufukta yeni bir proje var mı? sergi gibi, kitap gibi, yeni bir köşe gibi…?

Evet, bir sergi projem var ancak 2014′ ün ilk aylarında planlıyorum, bunun nedeni de sergi için henüz yeteri nitelikli karikatür sayısına ulaşmadığımı düşünmemdir.

 

 

Son olarak; Eurocanlar mizah dergimiz gayet iyi gidiyorken, kapandıktan sonra neler düşündün?

Eurocanlar başarılıydı benim de bu sektörde basılı ilk işimdi bu açıdan duygusal bir bağ oluşmuştu, en önemlisi sevgili İlhan Değirmenci’ nin bin bir çabayla yeri geldiğinde kendi cebinden katarak yürütmeye çalışmasına rağmen, ben dahil bazı çizer arkadaşlarımızın vefasızlığı yüzünden zor dönemler yaşadıktan sonra daha fazla dayanamadan kapandı, ama; madalyonun öteki tarafına bakmak gerekirse, tamam çoğumuz çizimi profesyonel olarak yapmaya çalışıyor olmamıza rağmen reel hayatta farklı işlerde çalışmak zorundayız ve kendimizi tam olarak dergi hayatına veremiyoruz en önemli sebebi ise hayatimizi idare ettirebilmek için dergiden kazandığımızla reel hayattaki işimizden kazandığımız paranın çok az olması ve mecburen severek yapmadığın iş olan o işe daha fazla vakit harcamak zorunda olduğumuzdan dergiye olan vefa borcumuzu ödeyemedik ve Eurocanlar yayına ara vermek zorunda kaldı bu da üzücü tabi.

 

 

Teşekkür ederim bu söyleşi için hem kendi adıma hem ÜTOPYA adına…Bu yazı 4788 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.