CAHİLLİKLER BÖLÜMÜ

1 Bizim reklamlarımızda en çok konusu edilen adamlardır onlar. Hep kıskanmışımdır. Çok gelgitler yaşadım bu süreçte. Evet sizinde tahmin ettiğiniz gibi İsviçreli bilim adamlarından bahsediyorum. Yıllardır bizim için diş macunu, çikolata gibi reklamlarda deneyler yaptılar. Ama işin aslı bu değil. İsviçreli bilim adamlarının aslı lise terktir. Evet arkadaşlar, deney yapmaktan dolayı okula gitmeyip 20 gün devamsızlıktan sınıfta kalan İsviçreli bilim adamlarının lise terk oldukları ortaya çıktı.

2 Sigara yasağı uygulaması çok konuşuldu. Çok yazıldı çizildi. Nikotin yüzünden yasaklanan sigaradan sonra ortaya yeni iddialar atıldı. Quala Lumpur’da bir kabile sigara yasağını hiçe sayarak şu cümleyi kurdu: “bizde içinde nikotin bulunduğu için, kapalı alanlarda patlıcan yemiyoruz. Patlıcan kapalı alanlarda yenildiğinde tehlikelidir. Ayrıca ‘kabile reisi bayıldı’ yemeğini yapmayı sevmiyoruz.”

3 Herkesin oyun aracı olarak bildiği misket, normalde bildiğimiz misket değil. Yani bu bir tür yöresel oyun havası da değil. Elle oynadığımız “gaflik” olan miskette değil. Misketi bilmediğiniz için bu bir cahilliktir elbet. Ama işin aslı, Afrika’nın Fantoman şehrinde timsahların yavrularına verdikleri isimdir. Timsahlar yavrularına “misket” diye çağırır. Bunu neden mi bilmiyoruz? Çünkü timsahlar Türkçe bilmez. Belki de hiç konuşamaz. Onu da araştırıp cahillikler bölümüne yazmayı düşünüyoruz.

4 Vantilatörlerin icat nedeni serinlemek değildir. Amerika’nın Michigan eyaletinde süregelen çalışmalar sonucunda ortaya çıkan durum, vantilatörün serinlemek için icat edilmediğini gösterdi. Vantilatörün asıl icat nedeni ise pişik olan yerlilerin, araya tutmaları sonucu pişiğe iyi gelmesidir. Ama harbiden iyi geliyo he. Ben denemedim de arkadaşım denemiş.

5 Tarihte daha önce Myanmar’da çıkan yangının gerçek nedeni ortaya çıktı. Herkesin, suçunu Kamil abide bulmasıyla sonuçlanan olayın öyle olmadığı tespit edildi. Çünkü Kamil abi o sırada Türkiye’de yaşıyordu. Hayatı boyunca Myanmar’a gitmemişti. Hatta yurtdışına bile çıkmamıştı. Ve Myanmar’ı sorduklarında “bizim kedinin ismi” diyecek kadar bilgisiz ve mal olan Kamil abi, tüm şüpheleri üstünden kaldırdı. Sorunun ise açık unutulmuş tüp olduğu ortaya çıktı.

6 Eritre’nin başkenti Donut’ta yaşayan yerlilerin hayatları boyunca su içmedikleri ortaya çıktı. Bütün hayatları boyunca suyu bile görmedikleri, görünce kaçtıkları her şeyi açık açık gösterdi. Zaten çıplak gezdiklerinde baya açık gösterdi. Peki nasıl yaşadıklarını biliyo musunuz? Yok demi? Boşuna cahillikler bölümü koymadık. Resmen cahilsiniz he. Bu kabilenin ‘kola’ içerek yaşamını devam ettirdiği öğrenildi. Ama kadınları portakallı içiyomuş.

7 Küçükken oynadığımız maçlarda ‘3 korner bi penaltı olum’ teriminin aslında Nepal’da bir kabileye ait olduğu ve kabilenin futbolu gelişmediğinden dolayı bizim bu cümleyi çaldığımız tespit edildi. Onlarda geçen “3 hertfor 1 fartfor eko” cümlesini Türkçeye çevirdiğimizde gerçekleri görme fırsatı yakalandı. Ama sonra Erkan diye bi çocuğa söylenen bir cümle olduğu da gözlerden kaçmadı değil.

8 Kamerun’un Kriririribat bölgesinde yaşayan bir grup rap müzik sanatçısının, grup olmadıkları gözlemlendi. Genelde dağınık yaşayan bu sanatçılar, kamerayı görünce hemen samimi davrandıkları, ‘kanka muhabbeti’ne girdikleri gözlerden kaçmadı. Bu arada yeni albümleri çıkacak olan grup, “Avrupa’ya açılmak istiyoruz” diyerek Türk futbol takımlarına transfer olma istediğini belirtti.

9 Karpuzun neden dilimlendiği ortaya çıktı. Karpuzun asıl dilimlenme amacının, güzelce yemek olmadığı ortaya çıktı. Zimbabwe’nin Sorgoso kentinde yaşayan bir kabilenin karpuzu pişiğe iyi geldiği için dilimledikleri ortaya çıktı. Karpuzu dilimleyip araya koymak suretiyle pişiğe iyi geldiğini iddia eden yerliler, tespitlerinde haklı çıktı. Ayrıca yapış yapış olmasına çözüm aradıkları, gelen haberler arasında.

10 Figureense’nin Aşağıtahrul şehrinde sigaranın asıl bulunma nedeni ortaya çıktı. Yapılan kazılarda, sigaranın milattan önce, İngilizlerin First adıyla kullandıkları tütünün bağsura iyi gelen bir nesne olduğu öğrenildi. Eski tarihten kalan duvar çizimlerinde, bağsur sembolleri gözlerden kaçmadı. Hele biri resmen kocaman olmuş büyümüş, nasıl bağsursa?

11 İnsanların kaç deliği vardır sorusu hep akılları karıştırmıştır. İspanya’nın Real Madrid kentinde yaşayan bir doktor bu konuya açıklık getirdi. Ve insanların 7 deliği olduğunu söyledi. Bunu duyan Türk bilim adamları cevabı yapıştırdı. Konuya çok sinirlenen Türk bilim adamları “olm o zaman tüm gözenekleri de delik sayalım. Bi milyar deliğimiz olmaz mı?” dedi.

12 Parisli bilim adamları hiç deney yapmadı. Çok lüks yaşantı içinde oldukları bilinen Parisliler hiç deney yapmayarak ilginç bir bilim adamlığı örneği gösterdi. Konuya açıklık getiren Parisliler, “İsviçreliler yerimize deney yapıyo. Hepsi kankamız zaten. Ne gerek var deneye hacı” dediler. Daha sonra ise Türk bilim adamlarının “biz size bilim adamı olamazsınız demedik, adam olamazsınız dedik” açıklaması konuya farklı bir boyut getirdi.

13 İlk Türk matbaasının aslında Northampton’un Metbee köyünde kullanıldığı ortaya çıktı. Herkesin İbrahim Müteferrika diye bildiği matbaanın ilk kullanılışı köyden çıktı. Hatta İbrahim Müteferrika’nın anne tarafının Metbee köyünden olduğu ve matbaa isminin bu köyden geldiği sanılıyor. Ve köyün üniversitesinde o dönem “matbaa öğretmenliği” diye bir bölüm olduğu söyleniyor.

14 Çin Seddi’nin Türklere karşı yapılmış olduğu tezi çürütüldü. Gerçek ise Çin Seddi bir Türk tarafından yapıldı. Ve neden bu kadar büyük olduğu da ortaya çıkmış oldu. Her belediye seçiminde kimse bir şey demiyor diye devamlı kat atan Türk yerlisi Cemil Güler, “yine seçim olsa yine kat atardım” dedi. Ama çok uzuyunca, binayı yan yatırmak zorunda olduklarını söyledi.Bu yazı 1029 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.