Rıdvan Bağış

*Bir gün,5-6 sene önce sanırım, Diyarbakır sokaklarında ilerlerken bir gazete bayii önünde ve hayli uzun zaman sonra bir GIRGIR gördüm 8 sayfalık bir dergi, hemen aldım özlemiştim çünkü fakat aldığıma pişman oldum o kadar aradığım ve dahi özlediğim o dergiye öyle uzaktı ki hayal kırıklığı yaşadım bu sizden bir öncesiydi sanırım çünkü şu an GIRGIR gerçekten iyi.

İlk sorum; yeni gırgır ı ne zaman ele aldınız ve eski çizgisine paralel yürütebiliyor musunuz? Bunu nasıl yapıyorsunuz? Eksiklikleri nasıl fark ettiniz de tamamladınız?

# Ben yaklaşık 17 yıldır GIRGIR’da çalışıyorum. Yeni GIRGIR’ı da yaklaşık 6 sene önce yenilenmiş bir mizanpajla ve aramıza yeni arkadaşlar alarak yeniden piyasaya çıkma kararı aldık, eksikliklerimiz o zaman da vardı şimdi de var. Kendimizi sürekli yenilemek zorundayız, bunu yapmadığımız sürece hayatta kalma şansımız olmaz, çünkü okuyan, zeki bir okur kitlesine mizah yapıyoruz.

*Bir bakıma kurumak üzere olan bir çiçeği suladınız ve canlandı peki neden GIRGIR  da  neden başka isimde başka bir dergi değil? Seçiminizin avantaj ve dezavantajları sizce nedir?

 

# Ben ilkokuldan beri GIRGIR okuruyum, evet başka isimde bir mizah dergisi çıkarma şansımız vardı hatta GIRGIR ismini kullanıp dergiyi yenileyip piyasaya çıkmak avantaj yerine dez avantajdı bizim için, ama GIRGIR gibi bir dergiyi yeniden canlandırıp popüler hale getirmek ben ve bütün arkadaşlarımın hayaliydi.

*Bir söyleşinizde “Eskiden mahalle mizahı vardı geçmişten günümüze mizah anlayışı değişti ve değişmeye devam ediyor. Eski gırgır dergisinin kadrosunu şimdi çıkarın hiç satmaz.” demiştiniz

Peki ben şimdi size öyle bir kadro göstereceğim ki satar mı satmaz mı siz söyleyin 🙂

“SON GIRGIR” adı ile Oğuz Aral anısına bir seferlik bir dergi yayınlandı temsili son gırgır kadrosunu okuyorum şimdi: Atilla Atalay, Tuncay Akgün, Orhan Alev, Can Barslan, Gülay Batur, Bülent Arabacıoğlu, Vedat Özdemiroğlu, Bahadır Baruter, Birol Bayram, Çetin Ceylan, Hülya Delibaş, Cihan Demirci, Latif Demirci, Ali Doğanlı, Abdülkadir Elçioğlu, Altan Erbulak, Ramize Erer, İlban Ertem, Suat Gönülay, Ergün Gündüz, Serhat Gürpınar, Gürcan Gürsel, Hasan Kaçan, Nuri Kurtcebe, Murat Kürüz, Gani Müjde, Yılmaz Okumuş, Eda Oral, Özden Öğrük, Gürcan Özkan, Suat Özkan, Behiç Pek, İrfan Sayar, Galip Tekin, Metin Üstündağ, Uğur Durak, Şevket Yalaz, Erdil Yaşaroğlu, Şükrü Yavuz, ve çiçeği burnunda karikatürcüler…Evet???   Bu kadro satar gibi  🙂

# Yukarda adlarını sıraladığınız kişilerin hepsi şüphesiz çok değerli mizahçılar ve ustalarımız, benim demek istediğim eski bayramları, eski ramazanları özlemek gibi bir şey, orta yaşın üstü kime sorarsanız nerde eski bayramlar der, yani anlayacağınız mizah anlayışı değişti, bana sorarsanız yukardaki kadro dergi çıkarırsa ben alırım ve eski mizah ta yapıyorlar demiyorum, yani biz eski mizah dergilerini özlemedik, özlediğimiz kendi çocukluğumuz.

 

*Ah keşke şu da bizle olsaydı dediğiniz, Gırgır da olmasını istediğiniz isimler var mı? Evet deyip kestirip atmayın 🙂 isim alalım…

# Behiç Pek ve Emrah Ablak bizde olsun isterdim. 🙂

*Haftalık dergi olmak yorucu ve stresli bir şey olsa gerek aylık çıkan bir dergi daha avantajlı görünüyor sanki 🙂 sizce?

 

# Elbette çok yorucu oluyor, hele Türkiye gibi gündemin saat başı değiştiği bir ülkede gecemiz gündüzümüze karışıyor.

 

*Ben; taraf, fanatizm, popülizm ve siyaset içermeyen bir ÜTOPYA kurduğum vakit tutulmaz bu dergi dediler oysa şimdiki durumumuz hiç de fena değil, tabii biz e- dergi olabilmenin avantajları ile fena değil dediğimiz bir durumdayız basılı olsaydık çoktan batmıştık büyük ihtimalle 🙂 şimdi; iktidarda kim olursa olsun muhalif mizah bence mizah dergilerini güncel ve tutulası yapan üstüne üstlük yazana da çizene de bolca malzeme sunan bir şey. Sizce bir mizah dergisinin siyasi çizgisi nasıl olmalı? Var mı bu işin bir standartı ve siyaset içermeyen bir mizah dergisi düşünülebilir mi?

 

 

# Mizah dergilerin geleneğinde muhalefet vardır, iktidar hangi partiyse mizah en çok o partiyi eleştirir. Türkiye gibi bir ülkede siyaset içermeyen mizah yapmak isteseniz de beceremezsiniz, bu arada mizah dergilerinin kapak 2 ve 3. Sayfaları dışındaki sayfalar yani geri kalan 13 sayfa tamamen güldürmek eğlendirmek üzerine çizilir-yazılır ama bize sorulan bütün sorular siyasetle ilgilidir. Sanırım sorunuzun cevabını vermiş oldum 🙂

 

 

 

*Bir de şöyle bir cümleniz var:  “1980’lerde karikatür göz önündeydi şimdilerde sosyal medya bizim için büyük engel teşkil ediyor”, ama krizi fırsata çeviren de çeviriyor diyor ve avantajının, dezavantajından daha çok olduğunu düşündüğüm sosyal medya’ nın mizah dergilerine kattığı ya da götürdüğü şeyler sizce nelerdir diye soruyorum.

# Ben öyle bir şey demedim 🙂 Sosyal medyada herkes kendi mizahını üretmeye başladı, eğer biz mizah dergileri olarak daha komik ya da daha zekice politik espriler yapmayı başardığımız sürece sorun yok.

*Birçok dergide yer aldığım için kadroyu oluşturan ya da kuranların ne gibi sıkıntılarla karşılaştığını biliyorum bunlardan birincisi; biz seni ararız deyip dönülmeyen kişilerin haklı kırılganlıklarıdır Gırgır’ ın yeniden toparlanma aşamasında böyle bir durumla siz de karşılaştınız mı?

# Biz GIRGIR’ı yenilediğimiz de bize başvuran herkesi kabul edip işlerini değerlendirdik, kimseye sizi ararız demedik 🙂 işlerini beğendiğimiz arkadaşlarımızla çalışmaya başladık, hala da bize iş gönderen çok sayıda kişiye eğer işleri dergide yayınlanacak seviyedeyse muhakkak çağırıp konuşuyoruz, demem şu ki bizde ahbap ilişkisi yok kimin işi iyiyse dergiye girme şansı var.

*İkincisi haklı olarak en azından telif hakkı istemidir, yani bir emek var sonuçta, telif hakkı istenince hemen kadro dışı bırakılan ya da yeni kadroda yer verilmeyen isimler olmuştur hep, benzer sıkıntı yaşadınız mı?

# Bizim şimdiye kadar öyle sıkıntılarımız olmadı, biz kimi almışsak telifini vermişizdir ya da bütçemiz olmadığında bunu açık açık söylemişiz, bize gelen bunu bilerek gelmiş ve ya gitmiştir.

*Çok ender kişi karşılıksız yazar çizer senelerdir ben de onlardan biri oldum hep, bu işe zaten kazanç kapısı olarak bakınca pek bir getirisi yoktur, olmamıştır, reklam alamazsın, sponsor bulamazsın 🙂 kurucular cepten harcamıştır çoğu kez, dergi tutar da yürürse o ayrı 🙂

Şunu öğrenmek istiyorum; gönüllü yazarçizerler ile maddiyatçı yazar ve çizerler(mutlaka vardır 🙂 ) arasında nasıl bir performans farkı vardır sizce ya da dergiye nasıl bir etkisi olur?

# ben gönüllü ya da maddiyatçı diye ayırmıyorum yetenekli ve az yetenekli diye ayırıyorum.

*Bir de süregelen bir gelenek olarak reklam alınmaz ya mizah dergilerine 🙂 alınmalı mıdır sizce?

# Alınmamalı bence, çünkü gün gelir reklamını aldığımız firmanın bir hatasını görürüz ve reklam almışsak eleştirme hakkımız olmaz.

*Mizah yazıp çizmenin yaşı var mıdır?

# Yazıp çizmenin yaşı olmaz çağın mizahını yakaladığınız sürece yaş sorunu yoktur.

*Espri espri midir yoksa;  yeni moda espri, eski moda espri diye bir şey var mıdır? Var ise aralarındaki en belirgin fark nedir?

# eski moda demeyelim de, misal zamla ilgili espri yaptığınızda hala zam kazığı çiziyorsanız ben gülmem.

*Yakında bir projeniz var mı? Varsa duyuralım efendim 🙂

# Var, ama bize kalsın 🙂

*Size “amatörlerin abisi” diyenler var 🙂 sebebi amatörleri ciddiye almak ve yol göstermek olsa gerek, destek olduğunuz herkes adına ben de teşekkür ederim hatta onlar adına şöyle diyeyim: “Sen bize destek oldun Allah da sana destek olsun” 🙂

# Öyle diyorlarsa çok teşekkür ediyorum 🙂 elimden geldiği kadar kimseyi geri çevirmemeye çalışıyorum.

Önce amatörler size nasıl ulaşsınlar bunu ve bu işe yeni başlayanlara tavsiyelerinizi de sorup RUTİN SORULAMIZ ile de söyleşimizi tamamlayacağım?

 #Derginin 15. sayfasında mail adresim var ordan ulaşabilirler. Tavsiyem de çok okuyup çok çalışsınlar 🙂 ve kafayı “abi yea hakkımızı yiyiyorlar bizden çok kötü adamlar var sayfa vermişler” demesinler, kendi işlerine yoğunlaşsınlar, eğer iyiyseler mutlaka görünürler.

Rutin anket sorularımız:

*En son okuduğunuz kitap?

# Engin ERGÖNÜLTAŞ – MİNARE GÖLGESİ

 

*En son sinemada izlediğiniz film?

# Hobbit2

 

*En çok beğendiğiniz yazar ve çizerler?

# Çizer: GIRGIR dergisinin tüm yazar ve çizerleri 🙂 Mehmet İlhan, Öğünç Ersöz(Ali Sürengil), Kemal Aratan, Galip Tekin, Suat Gönülay, aslında çok sevdiğim var adları buraya sığmaz 🙂 Yazar: Alper Atalan ve yaklaşık yirmi kişi daha 🙂 (üşengeçlik yapmak)

 

*Abonesi olduğunuz dergiler?

# yok

VAKİT AYIRDIĞINIZ İÇİN TÜM ÜTOPYALILAR ADINA TEŞEKKÜR EDERİM…

ÜTOPYA E- DERGİ

E- DİTÖRÜ

LAVİNYA ÖZ.

# ben de teşekkür ederim, biraz geç oldu kusura bakmayın ancak fırsat bulabildim, malum çok sık değişen bir gündemimiz var, çok yoğun çalışıyoruzBu yazı 1621 kez okundu.
EMEĞE SAYGI. LÜTFEN KULLANDIĞINIZ İÇERİKLERİN LİNKİNİ VERİNİZ.

You must be logged in to post a comment.